O Partly

Czym jest Partly?

Partly powstało z trzech głównych potrzeb: potrzeby naprawy naszych ulubionych przedmiotów, które szkoda wyrzucić, potrzeby pozbycia się przedmiotów, których nie szkoda wyrzucić oraz potrzeby uratowania świata przed utonięciem w oceanie odpadów.

Zebraliśmy dane z różnych źródeł, jak również sami zapytaliśmy prawie 1200 osób o ich odczucia w temacie naprawiania starych przedmiotów, aby poznać także potrzeby innych.

Potrzeba naprawy

Wielu fanów idei minimalizmu i zero waste zna zasady 5R. Są to:

  • Refuse – odmawiam,
  • Reduce – redukuję,
  • Reuse – używam ponownie,
  • Recycle – recyklinguję,
  • Rot – kompostuję.

Jak sądzisz, które z tych zasad są najczęściej praktykowane przez naszych (raczej przeciętnych) respondentów?

Okazuje się, że dwie najpopularniejsze zasady to Reusing – ponowne używanie (62%) oraz Recycling, czyli po prostu recykling (58%).
W praktyce wygląda to jednak tak, że 22% badanych przez nas respondentów wyrzuca zepsute sprzęty elektroniczne, AGD lub RTV, które są po okresie gwarancyjnym, a aż 49% wyrzuca inne zepsute przedmioty. I choć wielu z nas nadal próbuje naprawić te przedmioty bądź szuka specjalisty, który nam w tym pomoże, ratowanie starego, zniszczonego przedmiotu nie okazuje się być proste.

Powodów jest wiele, a najbardziej boli chyba fakt, że naprawa starych przedmiotów po prostu się nie opłaca.

Partly powstało z misją, by naprawa jednak była przyjazna dla naszego portfela. Zakup kielicha blendera nie powinien kosztować prawie tyle, co cały blender (a nawet nowy, udoskonalony model). Naprawa pękniętych okularów nie powinna polegać na zamówieniu całych, nowych oprawek. Dzięki Partly znajdziesz i kupisz tylko tę część, która rzeczywiście jest Ci potrzebna i zapłacisz tylko tyle, ile uznasz za właściwe.

Potrzeba “odgracenia”

Często jesteśmy również z tej drugiej strony, gdy nie potrzebujemy już jakiegoś przedmiotu. W naszych rękach spełnił on swoją misję. Inspirują nas ludzie, którzy rzeczywiście wprowadzili zasady minimalizmu w swoje życie, jednak myśl o wyrzuceniu kolejnego worka gratów i dołożenie swoich 2 groszy do dryfującej wyspy śmieci paraliżuje nas. “Przecież jeszcze się przyda…”

Oczywiście, przyda się, ale już nie Tobie.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, Polacy recyklingują, wyrzucają, czasem naprawiają… ale bardzo rzadko sprzedają. Stosunkowo łatwo sprzedać jest używane ubrania (ale tylko w dobrym stanie!), używany samochód czy używaną elektronikę. Ale kto to słyszał, by sprzedawać zepsute przedmioty? W częściach? Okazuje się, że tylko 6% naszych respondentów próbuje takie rzeczy sprzedawać, z różnym skutkiem.

Partly powstało, aby zmienić tę mentalność. Osoba, która wystawia na sprzedaż w sieci pęknięte okulary, czy spalony blender to nie “Janusz biznesu”. To człowiek, który rozumie, że takim sposobem jednocześnie uwolni przestrzeń w domu, pomoże komuś innemu i uratuje świat.

Hobby

Potrzeba ratowania świata

Według danych z Eurostatu w 2018 roku przeciętny obywatel Unii Europejskiej wygenerował ponad 5 ton odpadów, z czego 38.5% wylądowało na wysypisku śmieci, a 37.9% zostało zrecyklingowane. Polska w tych statystykach zajmuje miejsce w połowie stawki, pomiędzy Francją a Niemcami z wynikiem 6724 kilogramy na mieszkańca. To ponad 18 kilogramów dziennie!

W Polsce najwięcej, bo aż 36.7% odpadów związane jest z wydobywaniem węgla i innych surowców. 5.3% odpadów pochodzi z gospodarstw domowych, lecz nie jest to “jedynie 5.3%” – to nadal prawie kilogram odpadów wygenerowanych w domu przez przeciętnego Polaka.

Coraz częściej mówi się o problemie odpadów w kwestii ochrony środowiska, coraz więcej mamy również dostępnych narzędzi redukujących nasze śmieci. Jedzenie, którego nie zdążymy zjeść? W większych miastach istnieją jadłodzielnie, działają również aplikacje służące do foodsharingu. Ubrania, które nam się znudziły? Możemy je oddać do sklepów charytatywnych, czy sprzedać online. Co jednak z rzeczami, które się zepsuły? Czy można dać im jeszcze jedno życie?

Partly powstało właśnie po to, by dać tym rzeczom jeszcze jedno życie.